Jak przygotować plik do druku - druk wielkofromatowy i odbitki fotograficzne
Kilka porad: jak optymalnie przygotować plik do druku
1. Wydruki FOTO wielkoformatowe (max. szerokość druku 110 cm)
2. Wydruki FOTO w formatach od 9x13 do 30x90 cm na suchym minilabie
3. Wydruki laserowe (max. rozmiar SRA3 czyli 32 x 45 cm)
Monitor: Zacznijmy od przygotowania sprzętu do obróbki zdjęć, na którym pracujemy. Pierwszym, najistotniejszym jest odpowiednia kalibracja monitora. Polecane przez nas standardowe ustawienia parametrów monitora to: temperatura barwowa - 5500 K (obróbka plików przeznaczonych do druku) do 6500 K (obróbka plików przeznaczonych do pokazywania na Internecie), współczynnik gamma 2,2, jasność ekranu 80 do 100 cd/m.kw. Więcej o kalibracji monitora można przeczytać np. TUTAJ . W przypadku trudności oferujemy usługę kalibracji monitora w naszej firmie (spytaj o koszt usługi: tel. 721-207-721).
1. Wydruki FOTO wielkoformatowe (max. szerokość druku 110 cm)
Wydruki wielkoformatowe realizujemy przy użyciu plotera fotograficznego najnowszej generacji EPSON SureColor P9500 pozwalającego na uzyskanie imponującej dokładności odwzorowania kolorów, która zadowoli profesjonalnych fotografów i artystów wymagających najwyższej jakości druku.
Standardowa rozdzielczość druku dla plakatów to 600DPI, dla fotografii 1200DPI. Za dopłatą 20% pliki możemy wydrukować w rozdzielczości 2400DPI
Zamawiając w Centrum Druku FUTURA zyskujesz możliwość prezentowania swoich prac z ostrymi detalami i wiernym odwzorowaniem barw.
Nasze wydruki oferują bogatą i prawdziwą czerń, płynne przejścia tonalne i idealne szczegóły w jasnościach, półtonach i cieniach.
Specyfikacja plików do druku na ploterze fotograficznym:
Rozdzielczość: 300 DPI (wymiary w skali 1:1)
Przestrzeń barw dla kolorowych plików: AdobeRGB, sRGB
Przestrzeń barw dla czarno-białych plików: Adobe Gray Gamma 2,2Preferowane formaty plików: Tiff (kompresja LZW), jpeg (jakość 12)
Brak znaczników
Pamiętajmy! Proste zwiększanie rozdzielczości grafiki nie poprawia jej jakości. Powiększenie pliku wymaga użycia specjalistycznego oprogramowania. Jeżeli go nie posiadacie rekomendujemy zlecenie nam tej usługi.
W przypadku zbyt dużej kompresji pliku jpeg lub innych wad (np. zaszumienie, nieostrość, poruszone ujęcie, sztuczne lub nieumiejętne powiększenie rozdzielczości pliku) mimo spełnienia parametrów technicznych odnośnie rozdzielczości, plik może nie gwarantować najwyższej jakości druku.
Uwaga! Pliki pierwotnie zapisane w formacie jpg a następnie zapisane w tiff przed drukiem, nie zyskają na jakości, a tylko zwiększą wagę pliku.
Kalkulator rozdzielczości druku
Retusz drobnych usterek: Fotografii trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć (powiększając plik do 100% na monitorze) oraz poprawić wszelkie drobiazgi, jakie uda nam się zauważyć. W wielkim formacie mogą one bowiem okazać się dużymi i brzydkimi elementami zdjęcia, które od razu rzucają się w oczy i znacznie obniżają urodę obrazka oraz wpływają na wrażenie, jakie zrobi on na oglądających. Do takich wad należą na przykład wszelkie niedoskonałości skóry czy przebarwienia na krawędziach. Dobrze jest też skontrolować histogram: zdjęcia, bez odpowiednio podkreślonego kontrastu, jako postery będą się wydawać jeszcze bardziej nieostre i nijakie.
Wyostrzanie: Ostatnią czynnością po przeskalowaniu zdjęcia powinno być jego wyostrzenie (można skorzystać np. z filtra Maska wyostrzająca, który w programie Photoshop znajdziemy, wybierając »Filtr | Wyostrzanie«). Generalna reguła jest taka, że w wypadku dużych wydruków należy wyostrzać znacznie mocniej niż w wypadku małych, a gdy używamy papieru matowego – bardziej niż w przypadku zastosowania papieru błyszczącego. Wyostrzanie należy kontrolować, zawsze powiększając podgląd obrazka – do 100%. Tylko wtedy otrzymamy wiarygodny podgląd efektu, jaki uzyskamy na końcowym wydruku.
UWAGA: Jeżeli nie macie Państwo możliwości samodzielnego przygotowania pliku do druku, proszę to zlecić nam - koszt 15zł na pewno się zwróci w postaci optymalnej jakości wydruku.
2. Wydruki FOTO w formatach od 9x13 do 30x90 cm na suchym minilabie
Druk fotografii w formatach od 9x13 do 30x90 cm wykonujemy na najnowszym suchym minilabie Noritsu GREEN II. Standardowo drukujemy w rozdzielczości 720 DPI (kropli/cal), a za dopłatą w rozdzielczości 1440 DPI. Dzięki temu możemy zaoferować ostrość zdjęć i oddanie szczegółów (szczególnie w jasnych i ciemnych partiach obrazu) nieosiągalne na innych minilabach. Pliki mogą być przygotowane w przestrzeniach barwnych sRGB, Adobe RGB, a nawet najszerszej dostępnej ProPhoto RGB. W każdym wypadku odwzorowanie kolorów jest bezbłędne, pod warunkiem, że pliki były przygotowywane na poprawnie skalibrowanym monitorze. Akceptowane formaty plików to jpeg (zalecamy jak najniższą kompresję), tiff (także 16 bit), a także źródłowe RAW i DNG.
Urządzenie nasze posiada możliwość druku dwustronnego na papierze fatograficznym, dzięki czemu oprawione portfolio lub foto-książki wyglądają jak wydruki wystawowe.
Jakość zdjęć cyfrowych jest uzależniona od rozdzielczości w jakiej zostaną one dostarczone do laboratorium, poniżej zostały podane optymalne wymiary plików dla standardowych odbitek fotograficznych.
|
Rozmiar formatów w cm | Rozmiar w piks dla 360 dpi |
---|---|
8,9x12,7
|
1261x1800
|
10,2x15,2
|
1446x2154
|
12,7x17,8
|
1800x2523
|
15,2x21,6
|
2154x3061
|
17,8x23,8
|
2523x3373
|
21x30,5
|
2976x4323
|
23,8x30,5
|
3373x4323
|
30,5x40,5
|
4323x5740
|
30,5x45,7
|
4323x6477
|
30,5x91,4
|
4323x12954
|
Nasz minilab drukuje pliki w każdym formacie z rozdzielczością 720 lub 1440 DPI, także najlepiej dostarczać pliki właśnie w tej rozdzielczości lub jej ułamkowej części (360 lub 180 DPI).
Większość aparatów cyfrowych wykonuje zdjęcia o proporcji boków 2:3, bliskim proporcjom druku na minilabie. W takim przypadku pozostają minimalnie obcięte kadry po dłuższym boku. W przypadku druku z plików, które mają inne proporcje boków, np. 3:4 (lub 16:9 - np. z telefonu) proponujemy następujące rozwiązania: 1. wykonanie odbitek z wyrównaniem do krótszej krawędzi obrazu. FUNKCJA "PELNY KADR", (pozostają na odbitce białe paski). |
2. obcięcie górnej i dolnej części zdjęcia w celu dopasowania do formatu tradycyjnego o stosunku boków 2:3." PEŁNY PAPIER"
|
3. Wydruki laserowe (max. rozmiar SRA3 czyli 32 x 45 cm)
(ulotki, wizytówki, foto-książki, foto-kalendarze)
Specyfikacja plików w skrócie:
Rozdzielczość: 300 DPI (wymiary w skali 1:1)
Przestrzeń barw: CMYK (Euroscale Coated v2), sRGB(w przypadku zdjęć)
Preferowany format plików: PDF(czcionki zamienione na krzywe)
Spady: 2mm na stronę do formatu A4, od A4 wzwyż - 3mm spadu na stronę
Obszar bezpieczny(margines): 3mm wewnątrz formatu końcowego
Brak znaczników
Brak kolorów dodatkowych
Szczegóły przygotowania plików:
-
Wymiary i rozdzielczość
-
Formaty plików
-
Nazewnictwo plików
- w nazwie pliku powinna zostać zawarta informacja z nazwiskiem osoby zamawiającej / nazwą firmy; informacja o rozmiarze ostatecznego wydruku (wartość bez uwzględnionego spadu); informacja na jakim papierze ma zostać wykonany wydruk; informacja czy wydruk ma być jedno, czy dwustronny.
- informacje dodatkowe oraz uwagi (przykładowo zlecenie bigowania) należy opisać w mailu z zamówieniem.
-
Przestrzeń barw
Publikacje wielostronicowe
- pliki NIE POWINNY ZAWIERAĆ ŻADNYCH znaczników drukarskich, oraz być przygotowane jako pojedynczy plik; w przypadku druku dwustronnego, plik powinien zawierać 2 strony; w przypadku publikacji bigowanych, bindowanych, bądź w oprawie fotoksiążek pliki powinny być kolejno umieszczonymi stronami (nie rozkładówkami), z uwzględnieniem odpowiedniego spadu wyłącznie po zewnętrznych krawędzi publikacji (wyjątkiem jest oprawa sprężynowa, bindowana, w której spad powinien być uwzględniony z każdej strony); nie umieszczamy pliku na arkuszu innym niż wydruk docelowy ze spadem.
- publikacje bigowane (składane) szyte powinny mieć liczbę stron podzielną przez 4, w innym wypadku pozostanie biała strona niezadrukowana (przy nieparzystej liczbie stron) bądź / i przy parzystej liczbie stron, nie podzielnej przez 4, pozostanie kartka nie wszyta wewnątrz publikacji (wkładka), w takim wypadku prosimy o dodatkową informację przy składaniu zamówienia.
-
Fotoksiążki
- pliki do oprawy fotoksiążek powinny mieć parzystą liczbę stron (wyjątkiem są publikacje drukowane jednostronnie.
Strony wewnętrzne fotoksiążki są standardowo schowane po 3 mm po stronie grzbietu.
Okładka frontowa oraz tylna nie jest liczona jako strony publikacji, spad okładki powinien być odpowiednio większy i wynosi 18 mm z każdej strony.
Standardowo umieszczamy nasz logotyp wraz z danymi kontaktowymi w prawym dolnym rogu tylnej okładki.
Spady: Standardowy format fotoksiążki to A4 (210x297 mm lub 297x210 mm w zależności czy ma być w orientacji pionowej, czy poziomej). Standardowy spad* wewnętrznych stron fotoalbumu to 3 mm z każdej strony (w sumie 6 mm w pionie i 6 mm w poziomie), czyli ostateczna wielkość pliku wewnętrznej strony powinna mieć wymiar 216x303 mm. Należy również wziąć pod uwagę, że fotoksiążka nie otwiera się całkowicie na płasko, więc powinno unikać się zdjęć rozłożonych na 2 strony (rozkładówek). W przypadku okładki spad* wynosi 18 mm na każdą stronę (w sumie 36 mm w pionie i 36 mm w poziomie), czyli ostateczna wielkość pliku okładki powinna mieć wymiary 246x333mm.
* Spad: Obszar zewnętrznych krawędzi stron na który należy rozciągnąć wszelką grafikę tła, jednak wszelkiego rodzaju tekst oraz istotne elementy powinny być od niego odsunięte do wnętrza projektu co najmniej o 2 mm. Jest on ucinany przy procesie produkcji ze względów technologicznych, w wyniku czego uzyskujemy ostateczny pożądany rozmiar.
W przypadku niezastosowania się do powyższych wskazówek zastrzegamy sobie prawo naliczenia dodatkowych kosztów za prawidłowe przygotowanie pliku do druku. Prace o wartości do 15zł doliczamy bez konsultacji jako drobne poprawki, w przypadku większych poprawek koszt konsultujemy z klientem.
Za źle przygotowane pliki CENTRUM DRUKU FUTURA nie przyjmuje odpowiedzialności i nie ingeruje bez wiedzy klienta w pliki dostarczone do druku. Jeśli przygotowane przez państwa pliki nie posiadają osadzonego profilu kolorystycznego niemożliwe jest właściwe odwzorowanie kolorów, w takim wypadku nie możemy brać odpowiedzialności za uzyskaną kolorystykę wydruku.
W razie niejasności bądź wątpliwości prosimy o kontakt z naszą placówką przy ul. Legionowa 28 lok. 008; tel. 85 748 52 35.
W przypadku chęci wysłania większej ilości plików tiff, prosimy o kontakt mailowy na cd@futura.pl, przekażemy dane do serwera ftp.
Osobom, które nie posiadają doświadczenia w obsłudze programów graficznych proponujemy usługę przygotowania pliku do druku.
Koszt przygotowania pliku to minimum 25 zł (lub 120 zł/godzinę pracy grafika).
Jesteśmy pewni, że wydruki wykonane w naszym Centrum Druku zaskoczą Państwa wysoką jakością. Druk cyfrowy realizujemy na najnowszym modelu Xerox Versant.
Istnieje możliwość realizacji zleceń od ręki.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Załoga Centrum Druku Futura