Konkurs Sony World Photography Award 2016 od wielu lat wyróżnia najlepsze i najciekawsze fotografie.
Tegoroczna edycja Sony World Photography Award 2016 pozwalała uczestnikom na zgłaszanie swoich prac w 17 kategoriach, 14 profesjonalnych i 3 amatorskich. Fotografowie 186 krajów zgłosili ponad 230 tysięcy zdjęć. Warto przyjrzeć się zwycięzcom jak i nominowanym, i zobaczyć jakie trendy panują w dzisiejszej fotografii, szczególnie fotografii ulicznej jak i fotografowaniu trudnych tematów. Na stronie konkursu www.worldphoto.org można obejrzeć wszystkie zdjęcia, a my prezentujemy wam niektóre, według nas najciekawsze. Wystawę zwycięzców można zobaczyć w Somerest House w Londynie od 22 kwietnia do 8 maja.
W kategorii Lamdscape pierwsze miejsce zajęła fotografia autorstwa Maroesjka Lavigne z Belgii wykonane na pustyni w Namibii ukazujące wymierające gatunki w ich naturalnym środowisku, które zanika tak samo jak zwierzęta je zamieszkujące.
Julien Mauve z Francji stworzył ciekawy projekt o eksploracji kosmosu, jak i o stereotypowych turystach. Zdjęcia wykonane w dokładnie wybranych miejscach imitujących czerwoną planetę i dokładnie ustawieni modele tworzą ciekawą groteskową historię, co pozwoliło autorowi zająć pierwsze miejsce w kategorii Conceptual.
W kategorii People i Enviroment zwyciężył Kanadyjski fotograf Kevin Frayer. Zwycięska fotografia w kategorii People przedstawia mieszkańców Tybetu, najwyższego płaskowyżu na świecie. Codziennie zmierzają się z wieloma przeciwnościami dla ich tradycyjnego stylu życia, takimi jak przymusowe przesiedlenia przez rząd Chin, zmiana klimatu, czy szybka modernizacja. W kategorii Enviroment sukces odniosła fotografia wykonana podczas festiwalu The Eagle Hunting odbywającego się we wschodnich Chinach blisko granicy z Kazachstanem, Mongolią oraz Rosją. Festiwal ma na celu nauczenie młodych pokoleń łowców tradycyjnych metod, oraz zasad łowienia z pomocą orłów.
Za najlepsze portrety w tym roku uznano fotografię autorstwa Marcello Bonafanti. Zdjęcia ukazują mieszkańców Sierra Leone, którzy przeżyli epidemię Eboli, która nawiedziła ten kraj w roku 2015. Wielu z nich musiało zacząć nowe życie, bez najbliższych, którzy nie przeżyli.