Wakacje, nagrania z dziećmi, ważne uroczystości i imprezy, wszystkie te chwile często utrwalamy na różnych nośnikach danych. Warto pomyśleć o zachowaniu własnych wspomnień, zanim dawne urządzenia czy przedmioty znikną na zawsze z naszych domów.
Do takich przedmiotów należą m. in:
1. Kasety video
Kaseta z taśmą magnetyczną, która służyła do zapisu i odtwarzania filmów video. W zależności od potrzeb, różnią się: technologią zapisu, szerokością taśmy, maksymalną długością nagrania oraz obudową. Najpopularniejszy stał się format VHS dlatego kaseta video potocznie nazywana jest kasetą VHS.
Obecnie niewiele osób ma w domach odtwarzacze video dlatego kasety zastąpiono płytami DVD czy BluRay. Istnieje także możliwość przegrywania filmów z VHS czy kamer, na dyski twarde, płyty DVD oraz pendrive w postaci plików MPEG-4. Dzięki temu filmy można odtwarzać na komputerze lub telewizorze przez łącze USB. Jakość takich plików jest znacznie lepsza niż przy standardowym DVD. Pliki nadają się bez konieczności konwertowania, do edycji oraz do umieszczenia na Youtube. Ostatnio np. mieliśmy okazję digitalizować archiwalne mecze piłkarskie Jagiellonii.
Jeśli masz w domu stare kasety video i chcesz zachować ich zawartość, przynieś je do nas!!!
Przed przegraniem, materiał filmowy można podejrzeć. Wykonujemy montaż oraz drobne naprawy kaset. Przegrywamy kasety: VHS, VIDEO 8, DIGITAL 8, HI 8, mini DV.
Sprawdź naszą ofertę. Przegrywamy już od 25zł/h 🙂
2. Kasety magnetofonowe
Kasety magnetofonowe zniknęły już chyba całkowicie. Obecnie nagrania audio, odtwarzamy w plikach cyfrowych na komputerach, płytach, pendrive, telefonach czy tabletach. Nasze najmłodsze pokolenie prawdopodobnie nie będzie nawet wiedziało do czego taki przedmiot mógł służyć. Kasety zawierały materiał nagrany przez wytwórce lub były puste. Często też zawierały prywatne nagrania. I to chyba właśnie takie są dla nas najbardziej cenne.
Najczęściej spotykane były taśmy C60 co dawało długość nagrania 2x30min, C90 (2x45min) i C120 (2x60min). Najbardziej znani producenci: AGFA, BASF, TDK, JVC
Kasety magnetofonowe również możemy przegrywać na nośniki cyfrowe.
3. Negatywy i slajdy.
Film, błona, negatyw, taśma, potocznie nazywana kliszą. Obecnie wykorzystywana przez nielicznych użytkowników. Od kiedy na rynku pojawiły się aparaty cyfrowe, filmy fotograficzne, straciły swoich konsumentów. Głównie ze względu na brak możliwości podglądu zrobionych fotografii, ograniczoną ilość zdjęć a także czas wywoływania. Teraz jest to domena prawdziwych pasjonatów. Błonę fotograficzną po naświetleniu poddaje się obróbce chemicznej, zwanej wywołaniem. Wykonuje się to ręcznie w koreksie w ciemni fotograficznej lub maszynowo w minilabie. Jednak mimo wad, filmy fotograficzne znajdują swoich wielbicieli. Doskonała jakość zdjęć czarno-białych. Kadry trzeba dokładnie planować i przemyśleć, ze względu na ograniczoną ilość ujęć. No i ten moment wyczekiwania na fotografię… 🙂
Należy pamiętać, że błony fotograficzne można zeskanować na dowolne nośniki. Następnie zdjęcia można retuszować i obrabiać w programach graficznych.To samo dotyczy slajdów, czyli filmów pozytywowych.
Jeśli masz w domu filmy fotograficzne lub slajdy i chcesz je wywołać czy zarchiwizować, zajrzyj do nas! 😉
4. Zdjęcia i albumy
Niestety już co raz rzadziej wywołujemy zdjęcia, a jeszcze rzadziej przechowujemy je w albumach. Niektórym wydaje się, że ze starymi czy uszkodzonymi fotografiami nie można już nic zrobić. Otóż nic bardziej mylnego!!! Dzisiejsza technologia daje nam niesamowite możliwości. Wykonujemy skanowanie, odnawianie, retusz czy koloryzację zdjęć. Oczywiście cena reprodukcji jest uzależniona od stopnia uszkodzenia i wymagań klienta. Zdjęcia po reprodukcji wyglądają nie raz znacznie lepiej niż sam oryginał a klienci są zachwyceni, że mogą na nowo cieszyć oko swoimi zdjęciami.
Albumy ze zdjęciami, nadal mają miejsce w każdym domu. Jednak coraz częściej zamieniane są na fotoksiążki.
To co odróżnia je od zwykłych albumów to możliwość zaprojektowania okładki a także wykreowanie własnego projektu. Można dowolnie umieszczać i kadrować zdjęcia, dodawać napisy czy grafikę. Fotoksiążkę można zaprojektować samemu lub skorzystać z dostępnych na stronach internetowych kreatorów.
W naszej ofercie znajdziecie: oprawy twarde, miękkie a także oprawy specjalne z ekoskóry czy materiałowe. Ilość stron jest dowolna, w zależności od potrzeb, grubości papieru i rodzaju oprawy. Nasze fotoksiążki mieszczą do 100 stron. Dostępne w czterech rozmiarach (14×14, A4, A3 i 30×30). Największą popularnością, cieszy się jednak A4.
Zaprojektuj swoją fotoksiążkę.
Zapraszamy na naszą stronę internetową: CENTRUM DRUKU FUTURA.